| Manufacturer Part Number: | RLZTE-119.1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.8V 500mW ±3% Surface Mount LLDS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RLZTE-119.1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RLZTE-119.1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.8V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 | |
| Supplier Device Package | LLDS | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RLZTE-119.1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RLZTE-119.1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of RLZTE-119.1A is new and unused, you can buy RLZTE-119.1A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RLZTE-119.1A.
| SDUR1540 | Diode Standard 400V 15A Through Hole TO-220AC | SDUR1540.pdf | |
| VS-95PFR80 | Diode Standard 800V 95A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-95PFR80.pdf | |
| ADS850Y/250G4 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-TQFP (7x7) | ADS850Y/250G4.pdf | |
| AD561JNZ | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 16-PDIP | AD561JNZ.pdf | |
| TLE2082CD | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLE2082CD.pdf | |
| ISO102 | Isolation Amplifier 1 Circuit 16-CDIP Side Brazed | ISO102.pdf | |
| EL8178FSZ-T7 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | EL8178FSZ-T7.pdf | |
| MAX6804US29D3+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-143-4 | MAX6804US29D3+T.pdf | |
| ADR06AUJZ-REEL7 | Series Voltage Reference IC ±0.2% 10mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | ADR06AUJZ-REEL7.pdf | |
| TPS61093DSKR | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.6V 1 Output 900mA (Switch) 10-WFDFN Exposed Pad | TPS61093DSKR.pdf | |
| TPS73601MDBVREP | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 5.5 V 400mA SOT-23-5 | TPS73601MDBVREP.pdf | |
| MIC5253-2.8YC5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 100mA SC-70-5 | MIC5253-2.8YC5-TR.pdf | |
| S-1315A33-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 200mA SOT-23-5 | S-1315A33-M5T1U3.pdf | |
| S-1137C33-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 300mA SOT-89-5 | S-1137C33-U5T1G.pdf | |
| LP2988IMMX-3.0 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 200mA 8-VSSOP | LP2988IMMX-3.0.pdf |