| Manufacturer Part Number: | RN 4A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9440 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 3A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RN 4A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RN 4A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 100ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RN 4A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RN 4A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of RN 4A is new and unused, you can buy RN 4A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RN 4A.
| 1SMB5947BT3 | Zener Diode 82V 3W ±5% Surface Mount SMB | 1SMB5947BT3.pdf | |
| 8432BYI-51LF | IC FREQ SYNTHESIZER 32LQFP | 8432BYI-51LF.pdf | |
| DS17885EN-3+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 8KB Parallel 28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width) | DS17885EN-3+.pdf | |
| MX7226KP+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 20-PLCC (9x9) | MX7226KP+T.pdf | |
| PIC18F1220-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC18F1220-I/ML.pdf | |
| PIC18LF4455T-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 24KB (12K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18LF4455T-I/PT.pdf | |
| MPC8315ECVRAGDA | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 620-PBGA (29x29) | MPC8315ECVRAGDA.pdf | |
| M2S010TS-1FGG484 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 10K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 484-FPBGA (23x23) | M2S010TS-1FGG484.pdf | |
| CD4045BNSR | IC COUNTER 21-STAGE 16SO | CD4045BNSR.pdf | |
| AD8153ACPZ-RL7 | Multiplexer/Demultiplexer 1 x 2:1 32-LFCSP-WQ (5x5) | AD8153ACPZ-RL7.pdf | |
| TCM810ZVLB713 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | TCM810ZVLB713.pdf | |
| ICL7665SCBA-T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-SOIC | ICL7665SCBA-T.pdf | |
| S-8521B18MC-ATDT2G | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8521B18MC-ATDT2G.pdf | |
| S-882140AMH-M2PTFG | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 4V 1 Output 25mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | S-882140AMH-M2PTFG.pdf | |
| MIC5283YML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.22 V ~ 5.5 V 150mA 8-MLF® (3x3) | MIC5283YML-TR.pdf |