| Manufacturer Part Number: | RS 1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 700MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RS 1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RS 1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 700mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5V @ 800mA | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RS 1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RS 1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of RS 1A is new and unused, you can buy RS 1A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RS 1A.
| 1N5358CE3/TR12 | Zener Diode 22V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5358CE3/TR12.pdf | |
| 2SB1215T-E | TRANS PNP 100V 3A TP | 2SB1215T-E.pdf | |
| MAX24310EXG+ | IC CLK SYNTHESIZER 10OUT 81CSBGA | MAX24310EXG+.pdf | |
| 8N3SV76KC-0099CDI | VCXO IC 187.5MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0099CDI.pdf | |
| XC7VX330T-L2FFG1761E | IC FPGA 700 I/O 1761FCBGA | XC7VX330T-L2FFG1761E.pdf | |
| XCV300-6BG432C | IC FPGA 316 I/O 432MBGA | XCV300-6BG432C.pdf | |
| M74HC688TTR | Magnitude Comparator 8 Bit Active Low Output A=B 20-TSSOP | M74HC688TTR.pdf | |
| 72605L50PF8 | IC FIFO BI SYNC 256X18 64-TQFP | 72605L50PF8.pdf | |
| 74LVQ373QSC | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-QSOP | 74LVQ373QSC.pdf | |
| P9023-0AHGI | IC WIRELESS PWR RECEIVER | P9023-0AHGI.pdf | |
| LTC3765MPMSE#TRPBF | Power Supply Controller Secondary-Side Controller 16-MSOP-EP | LTC3765MPMSE#TRPBF.pdf | |
| REF198FSZ | Series Voltage Reference IC ±0.12% 30mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | REF198FSZ.pdf |