| Manufacturer Part Number: | RS1PB-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RS1PB-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RS1PB-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 9pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RS1PB-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RS1PB-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of RS1PB-E3/85A is new and unused, you can buy RS1PB-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RS1PB-E3/85A.
| 1N5946P/TR12 | Zener Diode 75V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5946P/TR12.pdf | |
| R5F2L35ACDFP#30 | R8C R8C/Lx/35C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F2L35ACDFP#30.pdf | |
| P82B715DR | Buffer, ReDriver 1 Channel 8-SOIC | P82B715DR.pdf | |
| TLC085IPWP | General Purpose Amplifier 4 Circuit 20-HTSSOP | TLC085IPWP.pdf | |
| SN74HC273PWG4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | SN74HC273PWG4.pdf | |
| IS49NLS18320-33BLI | IC DRAM 576MBIT 300MHZ 144BGA | IS49NLS18320-33BLI.pdf | |
| S-80855CNY-B-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | S-80855CNY-B-G.pdf | |
| ISL6545AIRZ-T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-DFN (3x3) | ISL6545AIRZ-T.pdf | |
| S-1142D27H-E6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 200mA 6-HSOP | S-1142D27H-E6T2U.pdf | |
| LX8383A-00CP | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adjustable 7.5A TO-220, Power | LX8383A-00CP.pdf |