| Manufacturer Part Number: | RS1PB-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RS1PB-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RS1PB-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 9pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RS1PB-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RS1PB-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of RS1PB-M3/84A is new and unused, you can buy RS1PB-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RS1PB-M3/84A.
| CMXD4448 TR | Diode Array 3 Independent Standard 75V 250mA (DC) Surface Mount SOT-23-6 | CMXD4448 TR.pdf | |
| MA4P1200NM-401T | RF Diode PIN - Single 100V 1.5W Axial | MA4P1200NM-401T.pdf | |
| JANTXV1N6338US | Zener Diode 39V 500mW ±5% Surface Mount B, SQ-MELF | JANTXV1N6338US.pdf | |
| LFSCM3GA115EP1-5FCN1704C | IC FPGA 942 I/O 1704FCBGA | LFSCM3GA115EP1-5FCN1704C.pdf | |
| HD64F3694GFPV | H8/300H H8® H8/300H Tiny Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | HD64F3694GFPV.pdf | |
| STM8TL53G4U6 | STM8 STM8T Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-UFQFPN | STM8TL53G4U6.pdf | |
| R5F52316CDFP#30 | RXv2 RX200 Microcontroller IC 32-Bit 54MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | R5F52316CDFP#30.pdf | |
| MSP430FR5986IPM | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 48KB (48K x 8) FRAM 64-LQFP (10x10) | MSP430FR5986IPM.pdf | |
| PIC16C77T-04I/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16C77T-04I/PT.pdf | |
| Z8L18020VSC00TR | Z8L180 Microprocessor IC Z180 1 Core, 8-Bit 20MHz 68-PLCC | Z8L18020VSC00TR.pdf | |
| MAX3227EIDBG4 | 1/1 Transceiver Full RS232 16-SSOP | MAX3227EIDBG4.pdf | |
| TLV2474AIPWRG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TLV2474AIPWRG4.pdf | |
| MAX4274BNEUA+T | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4274BNEUA+T.pdf | |
| SN74S00DR | NAND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74S00DR.pdf | |
| SSTUA32864EC,551 | IC BUFFER 1.8V 25BIT SOT536 | SSTUA32864EC,551.pdf |