| Manufacturer Part Number: | RS1PD-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RS1PD-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RS1PD-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 9pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RS1PD-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RS1PD-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of RS1PD-E3/85A is new and unused, you can buy RS1PD-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RS1PD-E3/85A.
| MBR60100R | Diode Schottky, Reverse Polarity 100V 60A Chassis, Stud Mount DO-5 | MBR60100R.pdf | |
| KDZTR11B | Zener Diode 11.5V 1W ±6% Surface Mount PMDU | KDZTR11B.pdf | |
| 1N5247BTA | Zener Diode 17V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5247BTA.pdf | |
| IRF644STRLPBF | MOSFET N-CH 250V 14A D2PAK | IRF644STRLPBF.pdf | |
| LFSCM3GA40EP1-6FCN1152I | IC FPGA 604 I/O 1152FCBGA | LFSCM3GA40EP1-6FCN1152I.pdf | |
| PIC16F18854-I/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16F18854-I/SS.pdf | |
| S9S12DP51J4CPVER | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 512KB (512K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | S9S12DP51J4CPVER.pdf | |
| MSP430F110IDWR | MSP430 MSP430x1xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 1KB (1K x 8 + 128B) FLASH 20-SOIC | MSP430F110IDWR.pdf | |
| MM908E625ACEK | IC HALF-BRIDGE QUAD 54-SOIC | MM908E625ACEK.pdf | |
| XR2009IMP8MTR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | XR2009IMP8MTR.pdf | |
| 74VHCT08AMTCX | AND Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74VHCT08AMTCX.pdf | |
| 70T3339S133BFI8 | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 208CABGA | 70T3339S133BFI8.pdf | |
| AT29LV512-12TI | IC FLASH 512KBIT 120NS 32TSOP | AT29LV512-12TI.pdf | |
| CBC915-ACB | Energy Harvesting PMIC 38-TSSOP | CBC915-ACB.pdf | |
| ISL6308AIRZ-T | - Controller, DDR Voltage Regulator IC 1 Output 40-QFN (6x6) | ISL6308AIRZ-T.pdf |