| Manufacturer Part Number: | RS1PG-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RS1PG-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RS1PG-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 9pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RS1PG-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RS1PG-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of RS1PG-E3/84A is new and unused, you can buy RS1PG-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RS1PG-E3/84A.
| RB520S-30FTE61 | Diode Schottky 30V 200mA Surface Mount EMD2 | RB520S-30FTE61.pdf | |
| JANTX1N4959 | Zener Diode 11V 5W ±5% Through Hole | JANTX1N4959.pdf | |
| Z00607MA 2BL2 | TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92 | Z00607MA 2BL2.pdf | |
| T2035H-600TRG | TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB | T2035H-600TRG.pdf | |
| 8N4QV01EG-0109CDI | VCXO IC 156.25MHz, 155.52MHz, 100MHz, 150MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0109CDI.pdf | |
| MCP3423T-E/MF | 18 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 10-DFN (3x3) | MCP3423T-E/MF.pdf | |
| ATF1504ASV-15JC44 | IC CPLD 64MC 15NS 44PLCC | ATF1504ASV-15JC44.pdf | |
| M4A3-256/128-55YC | IC CPLD 256MC 5.5NS 208QFP | M4A3-256/128-55YC.pdf | |
| M1AGL600V2-FG484 | IC FPGA 235 I/O 484FBGA | M1AGL600V2-FG484.pdf | |
| NUC200LC2AN | ARM® Cortex®-M0 NuMicro™ NUC200 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH | NUC200LC2AN.pdf | |
| MSP430F6724AIPN | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MSP430F6724AIPN.pdf | |
| DSPIC30F5016-20E/PT | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 66KB (22K x 24) FLASH 80-TQFP (12x12) | DSPIC30F5016-20E/PT.pdf | |
| CY8C3666PVI-057 | 8051 PSOC® 3 CY8C36xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-SSOP | CY8C3666PVI-057.pdf | |
| ADG2108BCPZ-REEL7 | IC CROSSPOINT SWIT 8X10 32LFCSP | ADG2108BCPZ-REEL7.pdf | |
| DG9262DY-E3 | 2 Circuit IC Switch 1:1 60 Ohm 8-SOIC | DG9262DY-E3.pdf |