| Manufacturer Part Number: | RS1PGHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RS1PGHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RS1PGHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 9pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RS1PGHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RS1PGHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of RS1PGHE3/84A is new and unused, you can buy RS1PGHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RS1PGHE3/84A.
| 2EZ11D10/TR12 | Zener Diode 11V 2W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ11D10/TR12.pdf | |
| BTA410-600ET,127 | TRIAC SENS GATE 600V 10A TO220AB | BTA410-600ET,127.pdf | |
| MB90214PF-GT-311-BND-AE1 | F²MC-16F F²MC-16F MB90210 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 80-QFP (14x20) | MB90214PF-GT-311-BND-AE1.pdf | |
| OMAPL138BGWTMEP | ARM926EJ-S Microprocessor IC OMAP-L1x 1 Core, 32-Bit 345MHz 361-NFBGA (16x16) | OMAPL138BGWTMEP.pdf | |
| TSM104WIDT | General Purpose Amplifier 4 Circuit 16-SO | TSM104WIDT.pdf | |
| MCP6N11T-002E/MNY | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-TDFN (2x3) | MCP6N11T-002E/MNY.pdf | |
| 74LCX244FT | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74LCX244FT.pdf | |
| TPS2052DRG4 | IC DUAL POWER DIST SWITCH 8SOIC | TPS2052DRG4.pdf |