| Manufacturer Part Number: | RS1PGHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 400V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RS1PGHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RS1PGHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 9pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RS1PGHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RS1PGHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of RS1PGHM3/85A is new and unused, you can buy RS1PGHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RS1PGHM3/85A.
| VS-ETH1506S-M3 | DIODE GEN PURP 600V 15A D2PAK | VS-ETH1506S-M3.pdf | |
| CDCR61APWRG4 | IC DIRECT RAMBUS CLK GEN 16TSSOP | CDCR61APWRG4.pdf | |
| PI6C2510-133LE | IC PLL CLOCK DVR 10OUT 24-TSSOP | PI6C2510-133LE.pdf | |
| IDT23S08-5HDCG | IC CLK MULT PLL HI DRV 16-SOIC | IDT23S08-5HDCG.pdf | |
| LC5256MB-75F256C | IC CPLD 256MC 7.5NS 256FBGA | LC5256MB-75F256C.pdf | |
| 5SGXMABK2H40C3N | IC FPGA 696 I/O 1517HBGA | 5SGXMABK2H40C3N.pdf | |
| DSPIC33FJ32GP102-I/SS | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 28-SSOP | DSPIC33FJ32GP102-I/SS.pdf | |
| DG381ACJ+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 50 Ohm 14-PDIP | DG381ACJ+.pdf | |
| DS2155G | Telecom IC Single-Chip Transceiver 100-CSBGA (10x10) | DS2155G.pdf | |
| 70V06S25J | IC SRAM 128KBIT 25NS 68PLCC | 70V06S25J.pdf | |
| XC6124D722MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124D722MR-G.pdf | |
| TC1276-20ENBTR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | TC1276-20ENBTR.pdf | |
| TC115331EMTTR | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 100mA SOT-89-5/6 | TC115331EMTTR.pdf | |
| S-13A1A34-E6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.4V 1A 6-HSOP | S-13A1A34-E6T1U3.pdf |