| Manufacturer Part Number: | RS1PJ-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RS1PJ-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RS1PJ-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 250ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 9pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RS1PJ-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RS1PJ-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of RS1PJ-M3/85A is new and unused, you can buy RS1PJ-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RS1PJ-M3/85A.
| VS-SD823C12S20C | Diode Standard 1200V (1.2kV) 810A Stud Mount B-43, Hockey PUK | VS-SD823C12S20C.pdf | |
| Q2004F341 | TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202 | Q2004F341.pdf | |
| XN0460800L | TRANS NPN/PNP 50V/10V MINI6 | XN0460800L.pdf | |
| 8N4SV76FC-0181CDI | VCXO IC 66MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0181CDI.pdf | |
| 8N3SV76KC-0140CDI | VCXO IC 133.333333MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0140CDI.pdf | |
| D6417709SF133BV | SH-3 SuperH® SH7700 Microcontroller IC 32-Bit 133MHz ROMless 208-LQFP (28x28) | D6417709SF133BV.pdf | |
| LTC1485CN8#PBF | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | LTC1485CN8#PBF.pdf | |
| SN74LVC86AMDREP | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-SOIC | SN74LVC86AMDREP.pdf | |
| SN74SSTV16859DGGR | IC REG BUFFER 13-26BIT 64-TSSOP | SN74SSTV16859DGGR.pdf | |
| LC898201TA-NH | Bipolar Motor Driver CMOS SPI 64-TQFP (7x7) | LC898201TA-NH.pdf | |
| SLB9660XQ12FW440XUMA2 | IC TPM 32VQFN | SLB9660XQ12FW440XUMA2.pdf |