| Manufacturer Part Number: | RS1PJHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RS1PJHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RS1PJHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 250ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | 9pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RS1PJHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RS1PJHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of RS1PJHE3/85A is new and unused, you can buy RS1PJHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RS1PJHE3/85A.
| BZT55C36-GS08 | Zener Diode 36V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | BZT55C36-GS08.pdf | |
| BFS25A,115 | RF Transistor NPN 5V 6.5mA 5GHz 32mW Surface Mount SOT-323 | BFS25A,115.pdf | |
| DSC2001S0L | TRANS NPN 50V 0.1A MINI3 | DSC2001S0L.pdf | |
| APTC80TA15PG | MOSFET 6N-CH 800V 28A SP6P | APTC80TA15PG.pdf | |
| MAX128BEAI | Data Acquisition 12 bit 8k Serial 28-SSOP | MAX128BEAI.pdf | |
| XC9536-5VQ44C | IC CPLD 36MC 5NS 44VQFP | XC9536-5VQ44C.pdf | |
| LFE3-17EA-7FN484I | IC FPGA 222 I/O 484FBGA | LFE3-17EA-7FN484I.pdf | |
| ATTINY5-MAHR | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 512B (256 x 16) FLASH 8-UDFN, USON | ATTINY5-MAHR.pdf | |
| HEF4053BTT-Q100J | 3 Circuit IC Switch 2:1 155 Ohm 16-TSSOP | HEF4053BTT-Q100J.pdf | |
| AD8230YRZ-REEL7 | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8230YRZ-REEL7.pdf | |
| CY74FCT244ATQCTG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP/QSOP | CY74FCT244ATQCTG4.pdf | |
| IS45S16800F-6TLA1 | IC SDRAM 128M 166MHZ 54TSOP | IS45S16800F-6TLA1.pdf | |
| MIC5016BN | IC DRIVER MOSF DUAL HI/LOW 14DIP | MIC5016BN.pdf | |
| DS1232LPSN+ | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | DS1232LPSN+.pdf | |
| XC6118N35DGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6118N35DGR-G.pdf |