| Manufacturer Part Number: | RT8008-18GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT8008-18GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT8008-18GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 600mA | |
| Frequency - Switching | 1.5MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT8008-18GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT8008-18GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT8008-18GB is new and unused, you can buy RT8008-18GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT8008-18GB.
| DF005MA-E3/45 | DIODE GPP 1A 50V DIP | DF005MA-E3/45.pdf | |
| VS-3ECH02HM3/9AT | DIODE GEN PURP 200V 3A SMC | VS-3ECH02HM3/9AT.pdf | |
| HSMS-282L-TR1 | RF Diode Schottky - 3 Independent 15V 1A SOT-363 | HSMS-282L-TR1.pdf | |
| DZ2713000L | Zener Diode 13.03V 120mW ±5% Surface Mount SSSMini2-F4-B | DZ2713000L.pdf | |
| MMSZ5250B-G3-08 | Zener Diode 20V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5250B-G3-08.pdf | |
| M48T37Y-70MH1E | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 44-BSOP (0.337", 8.56mm Width) requires SNAPHAT | M48T37Y-70MH1E.pdf | |
| EPF10K100EFC484-2X | IC FPGA 338 I/O 484FBGA | EPF10K100EFC484-2X.pdf | |
| MSP430F2481TRGCR | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 48KB (48K x 8 + 256B) FLASH 64-VQFN (9x9) | MSP430F2481TRGCR.pdf | |
| ISL99201IRTAZ-T | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 8-TDFN (3x3) | ISL99201IRTAZ-T.pdf | |
| AD8565AKSZ-REEL7 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | AD8565AKSZ-REEL7.pdf | |
| AT49F002T-90TC | IC FLASH 2MBIT 90NS 32TSOP | AT49F002T-90TC.pdf | |
| IDT71V3579S85PFI8 | IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 100TQFP | IDT71V3579S85PFI8.pdf | |
| TPS2000CDGN | IC PWR SW USB 2A 1CH 8MSOP | TPS2000CDGN.pdf | |
| MAX6314US28D4+T | Supervisor Bidirectional 1 Channel SOT-143-4 | MAX6314US28D4+T.pdf | |
| XC6122E719ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122E719ER-G.pdf |