| Manufacturer Part Number: | RT8008-25GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT8008-25GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT8008-25GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 600mA | |
| Frequency - Switching | 1.5MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT8008-25GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT8008-25GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT8008-25GB is new and unused, you can buy RT8008-25GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT8008-25GB.
| ULQ2003AQDRQ1 | TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO | ULQ2003AQDRQ1.pdf | |
| AON6992 | MOSFET 2N-CH 30V 19A/31A | AON6992.pdf | |
| SPB18P06P G | MOSFET P-CH 60V 18.7A TO-263 | SPB18P06P G.pdf | |
| TDA7402 | IC PROCESSOR CAR SIGNAL 44-LQFP | TDA7402.pdf | |
| ADS828EG4 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SSOP | ADS828EG4.pdf | |
| EPM3256AQI208-10 | IC CPLD 256MC 10NS 208QFP | EPM3256AQI208-10.pdf | |
| MSP430FR2633IDAR | MSP430 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 15.5KB (15.5K x 8) FRAM 32-TSSOP | MSP430FR2633IDAR.pdf | |
| COP8SAC720M8 | COP8 COP8™ 8SA Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 4KB (4K x 8) OTP 20-SOIC | COP8SAC720M8.pdf | |
| USB3803C-1-GL-TR | USB Hub Controller USB 2.0 USB Interface 25-WLCSP | USB3803C-1-GL-TR.pdf | |
| THS4222DGKG4 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | THS4222DGKG4.pdf | |
| MAX4483AUD | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | MAX4483AUD.pdf | |
| BR25S640F-WE2 | IC EEPROM 64KBIT 20MHZ 8SOP | BR25S640F-WE2.pdf | |
| TPS62026DRCR | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA 10-VFDFN Exposed Pad | TPS62026DRCR.pdf | |
| S-1333D32-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.2V 300mA SOT-23-5 | S-1333D32-M5T1U3.pdf | |
| L6759E | IC CTLR DUAL PHASE VFQFPN | L6759E.pdf |