| Manufacturer Part Number: | RT8009-12GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT8009-12GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT8009-12GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 600mA | |
| Frequency - Switching | 1.25MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT8009-12GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT8009-12GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT8009-12GB is new and unused, you can buy RT8009-12GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT8009-12GB.
| SS3P3-E3/85A | Diode Schottky 30V 3A Surface Mount DO-220AA (SMP) | SS3P3-E3/85A.pdf | |
| BTA410X-600CT,127 | TRIAC 600V 10A TO220F | BTA410X-600CT,127.pdf | |
| 2SD1815S-E | TRANS NPN 100V 3A TP | 2SD1815S-E.pdf | |
| DTC143ZUAT106 | TRANS PREBIAS NPN 200MW UMT3 | DTC143ZUAT106.pdf | |
| IRFH5215TRPBF | MOSFET N-CH 150V 5A PQFN | IRFH5215TRPBF.pdf | |
| ADS62C17IRGCT | 11 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-VQFN (9x9) | ADS62C17IRGCT.pdf | |
| AT91SAM7SE256B-AU | ARM7® SAM7SE Microcontroller IC 16/32-Bit 55MHz 256KB (256K x 8) FLASH 128-LQFP (20x14) | AT91SAM7SE256B-AU.pdf | |
| CY7C60323-LTXCT | M8C enCoRe™ III CY7C603xx Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-QFN Exposed Pad (5x5) | CY7C60323-LTXCT.pdf | |
| MSP430F6724AIPNR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MSP430F6724AIPNR.pdf | |
| SPC5603PEF1MLL4 | e200z0h MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | SPC5603PEF1MLL4.pdf | |
| LM3S2911-IBZ50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S2911-IBZ50-A2T.pdf | |
| SI32177-B-GM1 | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 42-QFN (5x7) | SI32177-B-GM1.pdf | |
| MCP6295T-E/MS | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | MCP6295T-E/MS.pdf | |
| 74HCT259BQ,115 | D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-DHVQFN (2.5x3.5) | 74HCT259BQ,115.pdf | |
| UCC38C44DGKRG4 | Converter Offline Forward Topology Up to 1MHz 8-VSSOP | UCC38C44DGKRG4.pdf |