| Manufacturer Part Number: | RT9013-25GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9013-25GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9013-25GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.5V | |
| Current - Output | 500mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.25V @ 500mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 500mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9013-25GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9013-25GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9013-25GB is new and unused, you can buy RT9013-25GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9013-25GB.
| W005G | RECT BRIDGE 50V 1.5A GPP WOG | W005G.pdf | |
| MBRT600150 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 300A Chassis Mount Three Tower | MBRT600150.pdf | |
| MM3Z2V7C | Zener Diode 2.7V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323F | MM3Z2V7C.pdf | |
| STL8DN6LF3 | MOSFET 2N-CH 60V 20A 5X6 | STL8DN6LF3.pdf | |
| 8N4SV75AC-0040CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0040CDI.pdf | |
| 8N3Q001LG-0095CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 125MHz, 133MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0095CDI.pdf | |
| TLV1570CPWR | 10 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 20-TSSOP | TLV1570CPWR.pdf | |
| XC6VLX75T-2FF784C | IC FPGA 360 I/O 784FCBGA | XC6VLX75T-2FF784C.pdf | |
| S912XEP100BCAGR | HCS12X HCS12X Microcontroller IC 16-Bit 50MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | S912XEP100BCAGR.pdf | |
| MAX483ECSA+ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX483ECSA+.pdf | |
| MAX4075BAESA | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX4075BAESA.pdf | |
| SN74LVC240ADGVR | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TVSOP | SN74LVC240ADGVR.pdf | |
| JS28F256J3D95B | IC FLASH 256MBIT 95NS 56TSOP | JS28F256J3D95B.pdf | |
| AS3691A-ZTSP | LED Driver IC 4 Output Linear 400mA 20-TSSOP-EP | AS3691A-ZTSP.pdf | |
| LT1913IDD#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.79V 1 Output 3.5A 10-WFDFN Exposed Pad | LT1913IDD#TRPBF.pdf |