| Manufacturer Part Number: | RT9017-33GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9017-33GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9017-33GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Discontinued | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3.3V | |
| Current - Output | 500mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.38V @ 500mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 530mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9017-33GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9017-33GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9017-33GB is new and unused, you can buy RT9017-33GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9017-33GB.
| HSMS-282F-BLKG | RF Diode Schottky - 1 Pair Common Cathode 15V 1A SOT-323 | HSMS-282F-BLKG.pdf | |
| 1N5949C G | Zener Diode 100V 1.25W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5949C G.pdf | |
| PSMN011-60MSX | MOSFET N-CH 60V LFPAK33 | PSMN011-60MSX.pdf | |
| 8N4SV76EC-0113CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0113CDI.pdf | |
| AD7884BQ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Flash 40-Cerdip | AD7884BQ.pdf | |
| AD5308BRUZ-REEL7 | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 16-TSSOP | AD5308BRUZ-REEL7.pdf | |
| LFE2-12E-5Q208C | IC FPGA 131 I/O 208QFP | LFE2-12E-5Q208C.pdf | |
| C8051T600-GS | 8051 C8051T60x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) OTP 14-SOIC | C8051T600-GS.pdf | |
| MB96F612RBPMC-GSE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96610 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MB96F612RBPMC-GSE2.pdf | |
| 5CSEMA5F31C6N | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Cyclone® V SE FPGA - 85K Logic Elements 64KB 925MHz 896-FBGA (31x31) | 5CSEMA5F31C6N.pdf | |
| TLV2362IPSR | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | TLV2362IPSR.pdf | |
| 11AA040-I/MS | IC EEPROM 4KBIT 100KHZ 8MSOP | 11AA040-I/MS.pdf | |
| MAX5901ABETT+T | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 6-TDFN Exposed Pad (3x3) | MAX5901ABETT+T.pdf | |
| ZNBG6005Q20TC | IC GENERATOR FIXED BIAS 20-QSOP | ZNBG6005Q20TC.pdf | |
| TPS75501KTTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.22 V ~ 5 V 5A DDPAK/TO-263-5 | TPS75501KTTR.pdf |