| Manufacturer Part Number: | RT9020-18GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 500mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9020-18GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9020-18GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.8V | |
| Current - Output | 500mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.25V @ 500mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 2.2 V ~ 5.5 V | |
| Current - Limit (Min) | 500mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9020-18GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9020-18GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9020-18GB is new and unused, you can buy RT9020-18GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9020-18GB.
| SSA23L-M3/5AT | DIODE SCHOTTKY 2A 30V DO-214AC | SSA23L-M3/5AT.pdf | |
| UG15JTHE3/45 | Diode Standard 600V 15A Through Hole TO-220AC | UG15JTHE3/45.pdf | |
| 1N4753A-TR | Zener Diode 36V 1.3W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4753A-TR.pdf | |
| F18107SD600 | SCR Module 600V 105A (DC) Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module | F18107SD600.pdf | |
| ADC1175CIMTCX/NOPB | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Two-Step 24-TSSOP | ADC1175CIMTCX/NOPB.pdf | |
| AD5660ARJ-2REEL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 SOT-23-8 | AD5660ARJ-2REEL7.pdf | |
| ATSAMD21G17A-MFT | ARM® Cortex®-M0+ SAM D21G Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | ATSAMD21G17A-MFT.pdf | |
| Z8F011APJ020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F011APJ020SG.pdf | |
| KMPC8547VUATG | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.2GHz 783-FCPBGA (29x29) | KMPC8547VUATG.pdf | |
| ATF20V8BQL-15PC | 20V8 Programmable Logic Device (PLD) IC 8 Macrocells 15ns 24-PDIP | ATF20V8BQL-15PC.pdf | |
| MAX4560EEE | 3 Circuit IC Switch 2:1 160 Ohm 16-QSOP | MAX4560EEE.pdf | |
| SN75976A2DL | 9/9 Transceiver Half RS422, RS485 56-SSOP | SN75976A2DL.pdf | |
| TLV2451IDBVRG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | TLV2451IDBVRG4.pdf | |
| PI74FCT244ATS | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | PI74FCT244ATS.pdf | |
| CD74HCT238E | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-PDIP | CD74HCT238E.pdf |