| Manufacturer Part Number: | RT9020-25GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9020-25GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9020-25GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.5V | |
| Current - Output | 500mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.25V @ 500mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 500mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9020-25GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9020-25GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9020-25GB is new and unused, you can buy RT9020-25GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9020-25GB.
| MP504W | RECT BRIDGE 50A 400V WIRE LEADS | MP504W.pdf | |
| BYT28-300HE3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 300V 5A Through Hole TO-220-3 | BYT28-300HE3/45.pdf | |
| BZX384B12-HE3-18 | Zener Diode 12V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B12-HE3-18.pdf | |
| 1N5221B_T50R | Zener Diode 2.4V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5221B_T50R.pdf | |
| MPSA42RLRAG | TRANS NPN 300V 0.5A TO92 | MPSA42RLRAG.pdf | |
| IPB022N04LGATMA1 | MOSFET N-CH 40V 90A TO263-3 | IPB022N04LGATMA1.pdf | |
| 8N3DV85AC-0019CDI | VCXO IC 155.52MHz, 161.132MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0019CDI.pdf | |
| BQ32000DR | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | BQ32000DR.pdf | |
| MSP430F5631IPZR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 192KB (192K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F5631IPZR.pdf | |
| 74LVQ74SC | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | 74LVQ74SC.pdf | |
| HCF4512M013TR | Data Selector/Multiplexer 1 x 8:1 16-SO | HCF4512M013TR.pdf | |
| 71M6533-IGTR/F | IC ENERY METER 3PH 128K 100-LQFP | 71M6533-IGTR/F.pdf | |
| LB1948MC-ZH | Bipolar Motor Driver Bipolar Parallel 10-MFPSK | LB1948MC-ZH.pdf | |
| S-80919CLNB-G6PT2U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | S-80919CLNB-G6PT2U.pdf |