| Manufacturer Part Number: | RT9020-30GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 500mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9020-30GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9020-30GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3V | |
| Current - Output | 500mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.25V @ 500mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 500mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9020-30GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9020-30GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9020-30GB is new and unused, you can buy RT9020-30GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9020-30GB.
| SE30AFG-M3/6A | DIODE GEN PURP 400V 3A DO221AC | SE30AFG-M3/6A.pdf | |
| RBR2MM60CTR | DIODE SCHOTTKY 60V 2A PMDU | RBR2MM60CTR.pdf | |
| 3EZ150D2E3/TR12 | Zener Diode 150V 3W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ150D2E3/TR12.pdf | |
| P0111MA2AL3 | SCR 600V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92-3 | P0111MA2AL3.pdf | |
| CTA06-1200CW | TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB | CTA06-1200CW.pdf | |
| FDB8030L | MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK | FDB8030L.pdf | |
| IPB100N08S2L07ATMA1 | MOSFET N-CH 75V 100A TO263-3 | IPB100N08S2L07ATMA1.pdf | |
| IXXX100N60C3H1 | IGBT PT 600V 170A 695W Through Hole PLUS247™-3 | IXXX100N60C3H1.pdf | |
| 8N4QV01LG-0110CDI8 | VCXO IC 25MHz, 38.88MHz, 44.736MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0110CDI8.pdf | |
| LTC2609CGN#PBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SSOP | LTC2609CGN#PBF.pdf | |
| MAX4167EPA+ | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | MAX4167EPA+.pdf | |
| 74HC02PW-Q100,118 | NOR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74HC02PW-Q100,118.pdf | |
| AT27BV020-90JU | IC OTP 2MBIT 90NS 32PLCC | AT27BV020-90JU.pdf | |
| MIC2293C-34YML-TR | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) 8-MLF® (2x2) | MIC2293C-34YML-TR.pdf | |
| DRV591VFPG4 | Thermoelectric Cooler PMIC 32-HLQFP (7x7) | DRV591VFPG4.pdf |