| Manufacturer Part Number: | RT9020-33GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9020-33GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9020-33GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3.3V | |
| Current - Output | 500mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.25V @ 500mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 500mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9020-33GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9020-33GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9020-33GB is new and unused, you can buy RT9020-33GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9020-33GB.
| RGP5020-E3/54 | DIODE GEN PURP 200V 500MA AXIAL | RGP5020-E3/54.pdf | |
| ACST1235-7T | TRIAC 700V 12A TO220AB | ACST1235-7T.pdf | |
| SMUN2111T3G | TRANS PREBIAS PNP 230MW SC59 | SMUN2111T3G.pdf | |
| X1227V8I | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | X1227V8I.pdf | |
| EP4SE360H29I3N | IC FPGA 488 I/O 780HBGA | EP4SE360H29I3N.pdf | |
| LM3S6637-EQC50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S6637-EQC50-A2T.pdf | |
| TRS3237ECPW | 5/3 Transceiver Full RS232 28-TSSOP | TRS3237ECPW.pdf | |
| OP282GSZ-REEL | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | OP282GSZ-REEL.pdf | |
| SN74HC08DRE4 | AND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74HC08DRE4.pdf | |
| SN74CB3Q3305PW | Bus Switch 1 x 1:1 8-TSSOP | SN74CB3Q3305PW.pdf | |
| MIC4429ZM | IC DRIVER MOSFET 6A LS 8-SOIC | MIC4429ZM.pdf | |
| LTC1474CS8-3.3#PBF | Buck, Buck-Boost, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 3.3V 1 Output 750mA (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LTC1474CS8-3.3#PBF.pdf | |
| RT9193-15GU5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 300mA SC-70-5 | RT9193-15GU5.pdf | |
| SLE 4428 M2.2 | Memory IC Security M2.2 Chip Card Module | SLE 4428 M2.2.pdf |