| Manufacturer Part Number: | RT9030A-10GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9030A-10GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9030A-10GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 1.5 V ~ 5.5 V | |
| Current - Limit (Min) | 350mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9030A-10GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9030A-10GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9030A-10GB is new and unused, you can buy RT9030A-10GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9030A-10GB.
| BC182LB_D27Z | TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 | BC182LB_D27Z.pdf | |
| BUK9Y19-55B,115 | MOSFET N-CH 55V 46A LFPAK | BUK9Y19-55B,115.pdf | |
| DS1804U-010+T&R | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-uMAX | DS1804U-010+T&R.pdf | |
| PIC16F1938-I/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16F1938-I/SS.pdf | |
| MC908QY8VDWE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH 16-SOIC | MC908QY8VDWE.pdf | |
| MPC8378VRAGD | PowerPC e300c4s Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 689-TEPBGA II (31x31) | MPC8378VRAGD.pdf | |
| MAX222IN | 2/2 Transceiver Full RS232 18-PDIP | MAX222IN.pdf | |
| TSX9292IST | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MiniSO | TSX9292IST.pdf | |
| 74ABT241CMSAX | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | 74ABT241CMSAX.pdf | |
| MC10E166FNG | Magnitude Comparator 9 Bit Active High Output A<B, A=B, A>B 28-PLCC (11.51x11.51) | MC10E166FNG.pdf | |
| 74LCX74MX | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | 74LCX74MX.pdf | |
| BQ4011YMA-150N | IC NVSRAM 256KBIT 150NS 28DIP | BQ4011YMA-150N.pdf | |
| MC33262P | PFC IC Critical Conduction (CRM) 8-PDIP | MC33262P.pdf | |
| S-1003CB14I-M5T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-1003CB14I-M5T1U.pdf | |
| LM2673SX-12/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA | LM2673SX-12/NOPB.pdf |