| Manufacturer Part Number: | RT9030A-15GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9030A-15GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9030A-15GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.5V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.25V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 350mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9030A-15GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9030A-15GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9030A-15GB is new and unused, you can buy RT9030A-15GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9030A-15GB.
| GBU15A-BP | BRIDGE RECTIFIER 15A 50V GBU | GBU15A-BP.pdf | |
| BAS70-05W,115 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 70V 70mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | BAS70-05W,115.pdf | |
| PLL1708DBQR | IC PLL MULTI-CLK GEN DUAL 20QSOP | PLL1708DBQR.pdf | |
| MAX3670ETJ+D | IC CLOCK GENERATOR 32-TQFN | MAX3670ETJ+D.pdf | |
| LCMXO2-256ZE-3MG132C | IC FPGA 55 I/O 132CSBGA | LCMXO2-256ZE-3MG132C.pdf | |
| Z86E0412HSC1903TR | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 1KB (1K x 8) OTP | Z86E0412HSC1903TR.pdf | |
| MAX4542ESA | 2 Circuit IC Switch 1:1 60 Ohm 8-SOIC | MAX4542ESA.pdf | |
| 82P2821BHG | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 640-PBGA-EP (31x31) | 82P2821BHG.pdf | |
| TLC4502ACDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLC4502ACDR.pdf | |
| LT6703HVHS5-2#TRMPBF | Comparator General Purpose Open Collector TSOT-23-5 | LT6703HVHS5-2#TRMPBF.pdf | |
| SN761685PWR | IC TV TUNER 24-TSSOP | SN761685PWR.pdf | |
| SN74CBTD3861DBRG4 | Bus Switch 10 x 1:1 24-SSOP | SN74CBTD3861DBRG4.pdf | |
| LB1846MC-ZH | IC BRIDGE DRIVER PAR MFP-10SK | LB1846MC-ZH.pdf | |
| TC1271ARVCTTR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | TC1271ARVCTTR.pdf | |
| NCV33064P-5RP | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | NCV33064P-5RP.pdf |