| Manufacturer Part Number: | RT9069-25GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 200mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9069-25GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9069-25GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.5V | |
| Current - Output | 200mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.2V @ 10mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 3.5 V ~ 36 V | |
| Current - Limit (Min) | 200mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9069-25GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9069-25GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9069-25GB is new and unused, you can buy RT9069-25GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9069-25GB.
| PMEG3015EH,115 | DIODE SCHOTTKY 30V 1.5A SOD123F | PMEG3015EH,115.pdf | |
| VEC2415-TL-W | MOSFET 2N-CH 60V 3A VEC8 | VEC2415-TL-W.pdf | |
| NTD5865NT4G | MOSFET N-CH 60V 43A DPAK | NTD5865NT4G.pdf | |
| 8N3QV01KG-0155CDI8 | VCXO IC 100MHz, 83.33MHz, 100MHz, 83.33MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0155CDI8.pdf | |
| A1415A-VQ100C | IC FPGA 80 I/O 100VQFP | A1415A-VQ100C.pdf | |
| R5F101LEAFB#V0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | R5F101LEAFB#V0.pdf | |
| R5F562GAADFP#V1 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F562GAADFP#V1.pdf | |
| MB96F338USAPMC-GE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96330 Microcontroller IC 16-Bit 48MHz 544KB (544K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB96F338USAPMC-GE1.pdf | |
| MPC7410HX500LE | PowerPC G4 Microprocessor IC MPC74xx 1 Core, 32-Bit 500MHz 360-FCCBGA (25x25) | MPC7410HX500LE.pdf | |
| ISL43140IVZ | 4 Circuit IC Switch 1:1 65 Ohm 16-TSSOP | ISL43140IVZ.pdf | |
| MAX3317ECAP+T | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | MAX3317ECAP+T.pdf | |
| SN74AUP1G02DBVT | NOR Gate IC 1 Channel SOT-23-5 | SN74AUP1G02DBVT.pdf | |
| MT46V32M16CY-5B L IT:J | IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 60FBGA | MT46V32M16CY-5B L IT:J.pdf | |
| XC17S40PD8I | IC PROM PROG I-TEMP 5V 8-DIP | XC17S40PD8I.pdf | |
| BQ25015RHLR | IC CHARGE/POWER MGMT 20-QFN | BQ25015RHLR.pdf |