| Manufacturer Part Number: | RT9069-50GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 200mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9069-50GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9069-50GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 5V | |
| Current - Output | 200mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.2V @ 10mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 36V | |
| Current - Limit (Min) | 200mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9069-50GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9069-50GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9069-50GB is new and unused, you can buy RT9069-50GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9069-50GB.
| RB160VAM-40TR | DIODE SCHOTTKY 40V 1A TUMD2M | RB160VAM-40TR.pdf | |
| MR854 | Diode Standard 400V 3A Through Hole DO-201AD | MR854.pdf | |
| BY229X-600,127 | Diode Standard 500V 8A Through Hole TO-220F | BY229X-600,127.pdf | |
| MMBZ4710-E3-08 | Zener Diode 25V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4710-E3-08.pdf | |
| TZMB36-GS18 | Zener Diode 36V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMB36-GS18.pdf | |
| ST32 | Diac/Sidac Thyristor 27 ~ 37V 2A DO-214 | ST32.pdf | |
| BSS119 E7796 | MOSFET N-CH 100V 170MA SOT-23 | BSS119 E7796.pdf | |
| BSS84PW | MOSFET P-CH 60V 150MA SOT-323 | BSS84PW.pdf | |
| 309RLFT | IC SRL PROGR TRPL PLL CLK 20QSOP | 309RLFT.pdf | |
| 8N4SV75BC-0119CDI8 | VCXO IC 533MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0119CDI8.pdf | |
| 20-101-1179 | RabbitCore® Embedded Module Rabbit 3000 44.2MHz 768KB 512KB | 20-101-1179.pdf | |
| PIC16F1508-I/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SOIC | PIC16F1508-I/SO.pdf | |
| STM32F215VET6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 F2 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F215VET6.pdf | |
| PCA9674ATS,118 | I/O Expander 8 I²C 1MHz 20-SSOP | PCA9674ATS,118.pdf | |
| TL16C2552FNR | IC DUAL UART 1.8V-5V FIFO 44PLCC | TL16C2552FNR.pdf |