| Manufacturer Part Number: | RT9069-90GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 9V 200mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9069-90GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9069-90GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 9V | |
| Current - Output | 200mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.2V @ 10mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 36V | |
| Current - Limit (Min) | 200mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9069-90GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9069-90GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9069-90GB is new and unused, you can buy RT9069-90GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9069-90GB.
| TZQ5252B-GS18 | Zener Diode 24V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | TZQ5252B-GS18.pdf | |
| BZX84C9V1-HE3-08 | Zener Diode 9.1V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C9V1-HE3-08.pdf | |
| APTM10UM01FAG | MOSFET N-CH 100V 860A SP6 | APTM10UM01FAG.pdf | |
| X9317UM8I | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | X9317UM8I.pdf | |
| TDA8771AH/C1,551 | 8 Bit Digital to Analog Converter 3 44-PQFP (10x10) | TDA8771AH/C1,551.pdf | |
| MPC8347CZQAGD | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 620-PBGA (29x29) | MPC8347CZQAGD.pdf | |
| ISD4004-10MEDR | Voice Record/Playback IC Multiple Message 10 Min SPI 28-TSOP | ISD4004-10MEDR.pdf | |
| LMC6492AEMX/NOPB | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMC6492AEMX/NOPB.pdf | |
| SN74BCT757DWRG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Open Collector Output 20-SOIC | SN74BCT757DWRG4.pdf | |
| MC74ACT373DWR2G | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | MC74ACT373DWR2G.pdf | |
| ISL61862BCRZ-T | Hot Swap Controller 2 Channel USB 8-DFN (3x3) | ISL61862BCRZ-T.pdf | |
| MAX821RUS+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-143-4 | MAX821RUS+T.pdf |