| Manufacturer Part Number: | RT9069-C0GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 200mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9069-C0GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9069-C0GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 12V | |
| Current - Output | 200mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.2V @ 10mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 36V | |
| Current - Limit (Min) | 200mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9069-C0GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9069-C0GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9069-C0GB is new and unused, you can buy RT9069-C0GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9069-C0GB.
| CBAT54S TR | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 30V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | CBAT54S TR.pdf | |
| BZD27C120P-HE3-18 | Zener Diode 120V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C120P-HE3-18.pdf | |
| SMBJ5917A/TR13 | Zener Diode 4.7V 2W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5917A/TR13.pdf | |
| BD241C-S | TRANS NPN 100V 3A | BD241C-S.pdf | |
| IXFH86N30T | MOSFET N-CH 300V 86A TO-247 | IXFH86N30T.pdf | |
| IDT2309NZ-1HDC | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 133.33MHz 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | IDT2309NZ-1HDC.pdf | |
| LFE5UM-85F-7BG554I | IC FPGA 259 I/O 554CABGA | LFE5UM-85F-7BG554I.pdf | |
| M2GL050TS-1FCSG325I | IC FPGA 200 I/O 325FCBGA | M2GL050TS-1FCSG325I.pdf | |
| P1AFS1500-2FGG256 | IC FPGA 119 I/O 256FBGA | P1AFS1500-2FGG256.pdf | |
| M1AGLE3000V5-FGG896 | IC FPGA 620 I/O 896FBGA | M1AGLE3000V5-FGG896.pdf | |
| MB96F623ABPMC-GE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96620 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB96F623ABPMC-GE1.pdf | |
| MAX9392EHJ+T | IC CROSSPOINT SWITCH DUAL 32TQFP | MAX9392EHJ+T.pdf | |
| 74LVC1G53GT,115 | 1 Circuit IC Switch 2:1 10 Ohm 8-XSON, SOT833-1 (1.95x1) | 74LVC1G53GT,115.pdf | |
| TRSF3223EIDB | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | TRSF3223EIDB.pdf | |
| INA122UA | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | INA122UA.pdf |