| Manufacturer Part Number: | RT9073-15GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9500 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 250mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9073-15GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9073-15GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.5V | |
| Current - Output | 250mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.81V @ 250mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 260mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9073-15GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9073-15GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9073-15GB is new and unused, you can buy RT9073-15GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9073-15GB.
| JANTXV1N2806RB | Zener Diode 8.2V 50W ±5% Through Hole TO-204AD (TO-3) | JANTXV1N2806RB.pdf | |
| MRF559GT | RF Transistor NPN 16V 150mA 870MHz 2W | MRF559GT.pdf | |
| RN1104CT(TPL3) | TRANS PREBIAS NPN 0.05W CST3 | RN1104CT(TPL3).pdf | |
| 8N3SV75LC-0161CDI | VCXO IC 212MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0161CDI.pdf | |
| TDA9965HL/C3,118 | CCD (Charged Coupled Device) 12 bit 30M Serial 48-LQFP (7x7) | TDA9965HL/C3,118.pdf | |
| ICE40LP1K-CM36 | IC FPGA 25 I/O 36UCBGA | ICE40LP1K-CM36.pdf | |
| PIC16C73BT-04E/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 28-SOIC | PIC16C73BT-04E/SO.pdf | |
| AOZ6186QT | IC USB 2.0 SWITCH DPDT 10QFN | AOZ6186QT.pdf | |
| 74LVC3G17GF,115 | Buffer, Non-Inverting 3 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 8-XSON, SOT1089 (1.35x1) | 74LVC3G17GF,115.pdf | |
| 74ACT399SJ | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOP | 74ACT399SJ.pdf | |
| AS7C3513B-15JCNTR | IC SRAM 32K X 16 3.3V 44-SOJ | AS7C3513B-15JCNTR.pdf | |
| 71V321L55TF8 | IC SRAM 16KBIT 55NS 64TQFP | 71V321L55TF8.pdf | |
| L6202 | IC MOTOR DRIVER PAR 18POWERDIP | L6202.pdf | |
| PFS712EG | PFC IC Continuous Conduction (CCM) 24kHz ~ 95kHz eSIP-7G | PFS712EG.pdf | |
| S-80129BLMC-JEOT2U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80129BLMC-JEOT2U.pdf |