| Manufacturer Part Number: | RT9073-18GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 250mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9073-18GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9073-18GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.8V | |
| Current - Output | 250mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.68V @ 250mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 260mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9073-18GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9073-18GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9073-18GB is new and unused, you can buy RT9073-18GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9073-18GB.
| CMDZ2L7 TR | Zener Diode 2.7V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CMDZ2L7 TR.pdf | |
| BZX79C2V7_T50A | Zener Diode 2.7V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | BZX79C2V7_T50A.pdf | |
| GAL22LV10C-10LJ | IC CPLD 10MC 10NS 28PLCC | GAL22LV10C-10LJ.pdf | |
| A2C00043243 | IC MCU FLASH MICOM-0.18 320BYA | A2C00043243.pdf | |
| AT91SAM9CN12-CFUR | ARM9® SAM9CN Microcontroller IC 16/32-Bit 400MHz 128KB (128K x 8) ROM 247-BGA (10x10) | AT91SAM9CN12-CFUR.pdf | |
| RM48L950PGET | ARM® Cortex®-R4F Hercules™ RM4 ARM® Cortex®-R4 Microcontroller IC 16/32-Bit 200MHz 3MB (3M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | RM48L950PGET.pdf | |
| DS64MB201SQ/NOPB | IC LVDS DUAL BUFFER 54WQFN | DS64MB201SQ/NOPB.pdf | |
| ADG904BCPZ-REEL7 | 1 Circuit IC Switch 4:1 20-LFCSP-WQ (4x4) | ADG904BCPZ-REEL7.pdf | |
| TS931IDT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | TS931IDT.pdf | |
| LTC6240CS5#TRPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail TSOT-23-5 | LTC6240CS5#TRPBF.pdf | |
| BR24A04FJ-WME2 | IC EEPROM 4KBIT SOP8 | BR24A04FJ-WME2.pdf | |
| IRS21084STRPBF | IC DRIVER HALF-BRIDGE 14-SOIC | IRS21084STRPBF.pdf | |
| MAX845ESA+ | Transformer Driver PMIC 8-SOIC | MAX845ESA+.pdf | |
| UCS1003-1-BP-TR | USB Dedicated Charging Port (DCP), Power Switch PMIC 20-QFN (4x4) | UCS1003-1-BP-TR.pdf | |
| MAX810STR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 (TO-236) | MAX810STR.pdf |