| Manufacturer Part Number: | RT9073-23GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.3V 250mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9073-23GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9073-23GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.3V | |
| Current - Output | 250mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.68V @ 250mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 260mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9073-23GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9073-23GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9073-23GB is new and unused, you can buy RT9073-23GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9073-23GB.
| DA121TT1G | DIODE GEN PURP 80V 200MA SC75 | DA121TT1G.pdf | |
| UPA2379T1P-E1-A | MOSFET 2N-CH 12V | UPA2379T1P-E1-A.pdf | |
| M4A5-32/32-10JC | IC CPLD 32MC 10NS 44PLCC | M4A5-32/32-10JC.pdf | |
| M2GL090-1FCSG325I | IC FPGA 180 I/O 325FCBGA | M2GL090-1FCSG325I.pdf | |
| EP3SL340F1517C4LN | IC FPGA 976 I/O 1517FBGA | EP3SL340F1517C4LN.pdf | |
| R5F51115ADFK#3A | RX RX100 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F51115ADFK#3A.pdf | |
| MSP430F2003TN | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 1KB (1K x 8 + 256B) FLASH 14-PDIP | MSP430F2003TN.pdf | |
| R5F21387MDFP#V0 | R8C R8C/3x/38M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F21387MDFP#V0.pdf | |
| MAX4544EUA | 1 Circuit IC Switch 2:1 60 Ohm 8-uMAX | MAX4544EUA.pdf | |
| PCM3000E | Stereo Audio Interface 18 b Serial 28-SSOP | PCM3000E.pdf | |
| MAX9934FART+T | Current Sense Amplifier 1 Circuit 6-UCSP | MAX9934FART+T.pdf | |
| AD8510BR-REEL | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD8510BR-REEL.pdf | |
| IS49RL18320-125BLI | IC DRAM 576MBIT 800MHZ 168BGA | IS49RL18320-125BLI.pdf | |
| LP3961ET-2.5/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 800mA TO-220-5 | LP3961ET-2.5/NOPB.pdf |