| Manufacturer Part Number: | RT9073-25GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 250mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9073-25GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9073-25GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.5V | |
| Current - Output | 250mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.51V @ 250mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 260mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9073-25GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9073-25GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9073-25GB is new and unused, you can buy RT9073-25GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9073-25GB.
| VLZ8V2A-GS18 | Zener Diode 7.73V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ8V2A-GS18.pdf | |
| STD13NM60ND | MOSFET N-CH 600V 11A DPAK | STD13NM60ND.pdf | |
| 8N4DV85EC-0065CDI | VCXO IC 212.5MHz, 212.5MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0065CDI.pdf | |
| FMS3818KRC | 8 Bit Digital to Analog Converter 3 48-LQFP (7x7) | FMS3818KRC.pdf | |
| STM32L151CBT6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | STM32L151CBT6.pdf | |
| SI3063-F-FS | Telecom IC Direct Access Arrangement (DAA) 16-SOIC | SI3063-F-FS.pdf | |
| SC16C852VIET,115 | IC UART DUAL W/FIFO 36TFBGA | SC16C852VIET,115.pdf | |
| MC10H101L | NOR/OR Gate Configurable 4 Circuit 8 Input (2, 2, 2, 2) Input 16-CDIP | MC10H101L.pdf | |
| 74HCT138S16-13 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SOIC | 74HCT138S16-13.pdf | |
| S34ML02G100TFV003 | IC FLASH 2GBIT 25NS 48TSOP | S34ML02G100TFV003.pdf | |
| TB62214AFTG,8,EL | Bipolar Motor Driver DMOS Parallel 48-QFN (7x7) | TB62214AFTG,8,EL.pdf | |
| LTC4151IMS#PBF | Power Supply Controller Power Supply Monitor 10-MSOP | LTC4151IMS#PBF.pdf | |
| LM2595T-5.0 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 1A TO-220-5 Formed Leads | LM2595T-5.0.pdf |