| Manufacturer Part Number: | RT9073-33GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 250mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9073-33GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9073-33GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3.3V | |
| Current - Output | 250mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.45V @ 250mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 260mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9073-33GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9073-33GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9073-33GB is new and unused, you can buy RT9073-33GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9073-33GB.
| MA22D2800L | Diode Schottky 30V 1.5A Surface Mount Mini2-F1 | MA22D2800L.pdf | |
| VLZ3V3B-GS18 | Zener Diode 3.43V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ3V3B-GS18.pdf | |
| 1N5256B-T | Zener Diode 30V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5256B-T.pdf | |
| T9K7280903DH | SCR Standard Recovery | T9K7280903DH.pdf | |
| BTA201-800E,116 | TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92-3 | BTA201-800E,116.pdf | |
| IXXK200N60B3 | IGBT PT 600V 380A 1630W Through Hole TO-264 (IXXK) | IXXK200N60B3.pdf | |
| 8N4SV76AC-0130CDI8 | VCXO IC 174.8MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0130CDI8.pdf | |
| ADS8413IBRGZT | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-VQFN (7x7) | ADS8413IBRGZT.pdf | |
| M4A3-64/32-10VNI | IC CPLD 64MC 10NS 44TQFP | M4A3-64/32-10VNI.pdf | |
| M308A0SGP#U5 | M32C/80 M16C™ M32C/80/8A Microcontroller IC 16/32-Bit 32MHz ROMless 100-LFQFP (14x14) | M308A0SGP#U5.pdf | |
| MAX4651EUE+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 4 Ohm 16-TSSOP | MAX4651EUE+T.pdf | |
| AD5934YRSZ | Direct Digital Synthesis IC 12 b 16.776MHz 16-SSOP | AD5934YRSZ.pdf | |
| TDA9984AHW/15/C185 | HDMI TRANSMITTER 1080P 80HTQFP | TDA9984AHW/15/C185.pdf | |
| 74AHC14PW,112 | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | 74AHC14PW,112.pdf | |
| SN74AHC1G04DCKT | Inverter IC 1 Channel SC-70-5 | SN74AHC1G04DCKT.pdf |