| Manufacturer Part Number: | RT9073N-18GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 250mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9073N-18GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9073N-18GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.8V | |
| Current - Output | 250mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.68V @ 250mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 260mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9073N-18GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9073N-18GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9073N-18GB is new and unused, you can buy RT9073N-18GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9073N-18GB.
| GBU4M-E3/51 | DIODE GPP 1PH 4A 1000V GPP GBU | GBU4M-E3/51.pdf | |
| MM5Z5V6ST1 | Zener Diode 5.6V 200mW ±2% Surface Mount SOD-523 | MM5Z5V6ST1.pdf | |
| BZX84C2V4LT3G | Zener Diode 2.4V 225mW ±8% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BZX84C2V4LT3G.pdf | |
| 8N4QV01LG-0066CDI | VCXO IC 122.88MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0066CDI.pdf | |
| EP3SE110F1152C3 | IC FPGA 744 I/O 1152FBGA | EP3SE110F1152C3.pdf | |
| M37546G2SP#U0 | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) QzROM 32-SDIP | M37546G2SP#U0.pdf | |
| MAX4621CPE | 2 Circuit IC Switch 1:1 5 Ohm 16-PDIP | MAX4621CPE.pdf | |
| ISL32475EIBZ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ISL32475EIBZ.pdf | |
| AD8629WARZ-RL | Zero-Drift Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8629WARZ-RL.pdf | |
| DM74AS1000AN | NAND Gate IC 4 Channel 14-PDIP | DM74AS1000AN.pdf | |
| XC6123E431MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123E431MR-G.pdf | |
| LTC1326CS8-2.5#TRPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel 8-SOIC | LTC1326CS8-2.5#TRPBF.pdf | |
| AP432VG-A | Shunt Voltage Reference IC 20V ±1% 200mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | AP432VG-A.pdf | |
| MC7818BTG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 18V 1A TO-220AB | MC7818BTG.pdf | |
| LP5900TLX-2.1/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.1V 150mA 4-DSBGA | LP5900TLX-2.1/NOPB.pdf |