| Manufacturer Part Number: | RT9073N-33GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 250mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9073N-33GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9073N-33GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3.3V | |
| Current - Output | 250mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.45V @ 250mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 260mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9073N-33GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9073N-33GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9073N-33GB is new and unused, you can buy RT9073N-33GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9073N-33GB.
| UFS310GE3/TR13 | Diode Standard 100V 3A Surface Mount DO-215AB | UFS310GE3/TR13.pdf | |
| R7002603XXUA | Diode Standard 2600V (2.6kV) 300A Chassis, Stud Mount DO-200AA, R62 | R7002603XXUA.pdf | |
| 1N5374AE3/TR12 | Zener Diode 75V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5374AE3/TR12.pdf | |
| IXTH86N20T | MOSFET N-CH 200V 86A TO-247 | IXTH86N20T.pdf | |
| PCM5101APW | DAC, Audio 16 b, 24 b, 32 bit 384k PCM 20-TSSOP | PCM5101APW.pdf | |
| 5SGXMA5K3F40I4N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXMA5K3F40I4N.pdf | |
| D12392TE20V | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 120-TQFP (14x14) | D12392TE20V.pdf | |
| ADM237LJR-REEL | 4/3 Transceiver Full RS232 24-SOIC | ADM237LJR-REEL.pdf | |
| DS2406P+T&R | Remote Control, Remote Metering Interface 6-TSOC | DS2406P+T&R.pdf | |
| LTC6421IUDC-20#PBF | ADC Driver IC Data Acquisition 20-QFN (3x4) | LTC6421IUDC-20#PBF.pdf | |
| LT1011CS8#TRPBF | Comparator General Purpose Open Collector 8-SOIC | LT1011CS8#TRPBF.pdf | |
| 723633L12PF8 | IC FIFO SYNC 512X36 128-TQFP | 723633L12PF8.pdf | |
| QS3384QG8 | Bus Switch 5 x 1:1 24-QSOP | QS3384QG8.pdf | |
| AP2152ASG-13 | IC PWR SW USB 2CH 0.5A 8-SOIC | AP2152ASG-13.pdf | |
| REF3030AIDBZT | Series Voltage Reference IC ±0.2% 25mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | REF3030AIDBZT.pdf |