| Manufacturer Part Number: | RT9167-28GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9167-28GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9167-28GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.8V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 7V | |
| Current - Limit (Min) | 400mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9167-28GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9167-28GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9167-28GB is new and unused, you can buy RT9167-28GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9167-28GB.
| SET100303 | Diode Array 1000V (1kV) 45A Chassis, Stud Mount Module | SET100303.pdf | |
| MPSW01AG | TRANS NPN 40V 1A TO92 | MPSW01AG.pdf | |
| 8N3DV85AC-0134CDI | VCXO IC 100MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0134CDI.pdf | |
| AD5324BRMZ-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP | AD5324BRMZ-REEL.pdf | |
| LTC2657BIUFD-L16#TRPBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 8 20-QFN (5x4) | LTC2657BIUFD-L16#TRPBF.pdf | |
| XC3S200A-5FGG320C | IC FPGA 248 I/O 320FBGA | XC3S200A-5FGG320C.pdf | |
| XC3S2000-4FG676C | IC FPGA 489 I/O 676FBGA | XC3S2000-4FG676C.pdf | |
| PIC24F32KA302T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC24F32KA302T-I/ML.pdf | |
| LM3S1332-IBZ50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 96KB (96K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S1332-IBZ50-A2T.pdf | |
| AT97SC3205T-X3A14-10 | IC CRYPTO TPM TSSOP | AT97SC3205T-X3A14-10.pdf | |
| PCA82C250T/N4,112 | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SO | PCA82C250T/N4,112.pdf | |
| AD8418ABRMZ-RL | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | AD8418ABRMZ-RL.pdf | |
| 74VHC541BQ-Q100X | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-DHVQFN (4.5x 2.5) | 74VHC541BQ-Q100X.pdf | |
| SN74ACT574DWRE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74ACT574DWRE4.pdf | |
| CY7C1381C-100AC | IC SRAM 18MBIT 100MHZ 100LQFP | CY7C1381C-100AC.pdf |