| Manufacturer Part Number: | RT9167-30GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9167-30GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9167-30GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.6V @ 500mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 7V | |
| Current - Limit (Min) | 400mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9167-30GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9167-30GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9167-30GB is new and unused, you can buy RT9167-30GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9167-30GB.
| BZG05C8V2-HE3-TR3 | Zener Diode 8.2V 1.25W ±5% Surface Mount DO-214AC | BZG05C8V2-HE3-TR3.pdf | |
| MMSZ5242ET1 | Zener Diode 12V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5242ET1.pdf | |
| SI5216-B5-GT | IC CLOCK GENERATOR PCIE 8TSSOP | SI5216-B5-GT.pdf | |
| 8N3SV75AC-0035CDI | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0035CDI.pdf | |
| MSP430F5152IDAR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 38-TSSOP | MSP430F5152IDAR.pdf | |
| AT32UC3A4128-C1UR | AVR AVR®32 UC3 A4 Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-VFBGA (7x7) | AT32UC3A4128-C1UR.pdf | |
| MB90423GAVPF-GS-364 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90420G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90423GAVPF-GS-364.pdf | |
| M2S090TS-FG676I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 90K Logic Modules 512KB 64KB 166MHz 676-FBGA (27x27) | M2S090TS-FG676I.pdf | |
| TLC27L4ACD | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TLC27L4ACD.pdf | |
| MAX44251AKA+T | Auto-Zero Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-8 | MAX44251AKA+T.pdf | |
| 72V3680L7-5PF8 | IC FIFO SS 16384X36 7-5N 128TQFP | 72V3680L7-5PF8.pdf | |
| CY74FCT2374TSOCT | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | CY74FCT2374TSOCT.pdf | |
| MAX6361PUT26+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-6 | MAX6361PUT26+T.pdf | |
| ISL78233ARZ-T | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 3A 16-WFQFN Exposed Pad | ISL78233ARZ-T.pdf | |
| LM2852XMXA-0.8 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 0.8V 1 Output 2A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LM2852XMXA-0.8.pdf |