| Manufacturer Part Number: | RT9167A-18GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 500mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9167A-18GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9167A-18GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.8V | |
| Current - Output | 500mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 2.7 V ~ 7 V | |
| Current - Limit (Min) | 500mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9167A-18GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9167A-18GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9167A-18GB is new and unused, you can buy RT9167A-18GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9167A-18GB.
| GBPC1510W-G | RECTIFIER BRIDGE 15A 1000V GBPCW | GBPC1510W-G.pdf | |
| BYQ28EB-150-E3/81 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 150V 5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | BYQ28EB-150-E3/81.pdf | |
| BZX884-C36,315 | Zener Diode 36V 250mW ±5% Surface Mount SOD-882 | BZX884-C36,315.pdf | |
| MRF8372R1 | RF Transistor NPN 16V 200mA 870MHz 2.2W Surface Mount 8-SO | MRF8372R1.pdf | |
| AK4113VF | IC RCVR DGTL AUD 30VSOP | AK4113VF.pdf | |
| 8N4QV01EG-0015CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 187.5MHz, 200MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0015CDI8.pdf | |
| EPF6016TI144-3N | IC FPGA 117 I/O 144TQFP | EPF6016TI144-3N.pdf | |
| TPD12S521DBTR | Personal Computers, CAD/CAM/CAE Workstation, Point-of-Sale Terminals, Audio/Visual Devices, Limited Space Areas Interface 38-TSSOP | TPD12S521DBTR.pdf | |
| INA321E/250 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | INA321E/250.pdf | |
| 74LVX273SJ | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP | 74LVX273SJ.pdf | |
| SN74CBT3125PWRG4 | Bus Switch 1 x 1:1 14-TSSOP | SN74CBT3125PWRG4.pdf | |
| AT25HP512-10PI-1.8 | IC EEPROM 512KBIT 10MHZ 8DIP | AT25HP512-10PI-1.8.pdf | |
| IR2235 | IC DRIVER 3-PHASE BRIDGE 28-DIP | IR2235.pdf | |
| XC6124A419MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124A419MR-G.pdf | |
| LM2576T-ADJ/LF03 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.23V 1 Output 3A TO-220-5 Formed Leads | LM2576T-ADJ/LF03.pdf |