| Manufacturer Part Number: | RT9167A-25GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9167A-25GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9167A-25GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.5V | |
| Current - Output | 500mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 2.7 V ~ 7 V | |
| Current - Limit (Min) | 500mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9167A-25GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9167A-25GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9167A-25GB is new and unused, you can buy RT9167A-25GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9167A-25GB.
| MMSZ5245B-HE3-18 | Zener Diode 15V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5245B-HE3-18.pdf | |
| 2SC3857 | TRANS NPN 200V 15A MT200 | 2SC3857.pdf | |
| DTC143EET1 | TRANS PREBIAS NPN 200MW SC75 | DTC143EET1.pdf | |
| S9S08SG32E1CTGR | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 16-TSSOP | S9S08SG32E1CTGR.pdf | |
| ISD5104EY | Voice Record/Playback IC Multiple Message 2 Min 11 Sec ~ 4 Min 22 Sec I²C 28-TSOP | ISD5104EY.pdf | |
| 74LVC2G86GM,125 | XOR (Exclusive OR) IC 2 Channel 8-XQFN (1.6x1.6) | 74LVC2G86GM,125.pdf | |
| MT47H32M16HR-3:F | IC DDR2 SDRAM 512MBIT 3NS 84FBGA | MT47H32M16HR-3:F.pdf | |
| MT29F128G08CBCCBH6-6ITR:C | IC FLASH 128GB VBGA | MT29F128G08CBCCBH6-6ITR:C.pdf | |
| LTC4065EDC#TRPBF | IC CHARGER BATT LI-ON 6-DFN | LTC4065EDC#TRPBF.pdf | |
| MCP1790-3302E/DB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 70mA SOT-223-3 | MCP1790-3302E/DB.pdf |