| Manufacturer Part Number: | RT9167A-28GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 500mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9167A-28GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9167A-28GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.8V | |
| Current - Output | 500mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 7V | |
| Current - Limit (Min) | 500mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9167A-28GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9167A-28GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9167A-28GB is new and unused, you can buy RT9167A-28GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9167A-28GB.
| TZMB4V3-GS08 | Zener Diode 4.3V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMB4V3-GS08.pdf | |
| CZRA4747-G | Zener Diode 20V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | CZRA4747-G.pdf | |
| 1PMT5920BE3/TR7 | Zener Diode 6.2V 3W ±5% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5920BE3/TR7.pdf | |
| DMN2040LTS-13 | MOSFET 2N-CH 20V 6.7A 8TSSOP | DMN2040LTS-13.pdf | |
| TT8K2TR | MOSFET 2N-CH 30V 2.5A TSST8 | TT8K2TR.pdf | |
| J113_D26Z | JFET N-Channel 35V 2mA @ 15V 625mW Through Hole TO-92-3 | J113_D26Z.pdf | |
| LTC6906IS6#TRMPBF | Oscillator, Silicon IC 10kHz ~ 1MHz SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LTC6906IS6#TRMPBF.pdf | |
| LTC2247IUH#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-QFN (5x5) | LTC2247IUH#TRPBF.pdf | |
| 10AX115N3F40I2LG | IC FPGA 600 I/O 1517FCBGA | 10AX115N3F40I2LG.pdf | |
| ADAU1781BCPZ | Stereo Audio Interface 24 b I²C, Serial, SPI™ 32-LFCSP-VQ (5x5) | ADAU1781BCPZ.pdf | |
| SN65LBC180DR | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | SN65LBC180DR.pdf | |
| SN75976A2DGGG4 | 9/9 Transceiver Half RS422, RS485 56-TSSOP | SN75976A2DGGG4.pdf | |
| LMP91200MTX/NOPB | IC AFE INTERFACE 16TSSOP | LMP91200MTX/NOPB.pdf | |
| SN65LVDS104PWG4 | Buffer, Multiplexer 1 x 1:4 Channel 400Mbps 16-TSSOP | SN65LVDS104PWG4.pdf | |
| HFA1130IB96 | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | HFA1130IB96.pdf |