| Manufacturer Part Number: | RT9167A-33GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9167A-33GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9167A-33GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3.3V | |
| Current - Output | 500mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 7V | |
| Current - Limit (Min) | 500mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9167A-33GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9167A-33GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9167A-33GB is new and unused, you can buy RT9167A-33GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9167A-33GB.
| BZD27C11P-HE3-08 | Zener Diode 11V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C11P-HE3-08.pdf | |
| SMBJ5343CE3/TR13 | Zener Diode 7.5V 5W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5343CE3/TR13.pdf | |
| MC88LV915TFNR2 | IC DRIVER CLK PLL 100MHZ 28-PLCC | MC88LV915TFNR2.pdf | |
| 8N4Q001EG-1135CDI8 | Clock Oscillator IC 25MHz, 40MHz, 50MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-1135CDI8.pdf | |
| ADS1675IPAG | 24 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 64-TQFP (10x10) | ADS1675IPAG.pdf | |
| LTC2159IUK#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-QFN (7x7) | LTC2159IUK#PBF.pdf | |
| AD7656BSTZ-REEL | 16 Bit Analog to Digital Converter 6 Input 6 SAR 64-LQFP (10x10) | AD7656BSTZ-REEL.pdf | |
| MCP47FEB21A3-E/ST | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-TSSOP | MCP47FEB21A3-E/ST.pdf | |
| M1A3PE3000-2PQ208I | IC FPGA 147 I/O 208QFP | M1A3PE3000-2PQ208I.pdf | |
| 5SGXMA7K2F40C1N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXMA7K2F40C1N.pdf | |
| EFM32TG230F16-QFN64 | ARM® Cortex®-M3 Tiny Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | EFM32TG230F16-QFN64.pdf | |
| PIC16LF1824T39AT-I/ST | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-TSSOP | PIC16LF1824T39AT-I/ST.pdf | |
| ZGP323HEP2808C | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) OTP | ZGP323HEP2808C.pdf | |
| MPC8360EZUAHFH | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 500MHz 740-TBGA (37.5x37.5) | MPC8360EZUAHFH.pdf | |
| LT1490AHMS8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | LT1490AHMS8#PBF.pdf |