| Manufacturer Part Number: | RT9167A-40GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4V 500mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9167A-40GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9167A-40GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 4V | |
| Current - Output | 500mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 7V | |
| Current - Limit (Min) | 500mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9167A-40GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9167A-40GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9167A-40GB is new and unused, you can buy RT9167A-40GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9167A-40GB.
| SMBJ4734AE3/TR13 | Zener Diode 5.6V 2W ±5% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ4734AE3/TR13.pdf | |
| CS19-08HO1S-TUBE | SCR 800V 29A Standard Recovery Surface Mount TO-263 (D²Pak) | CS19-08HO1S-TUBE.pdf | |
| TK13E25D,S1X(S | MOSFET N-CH 250V 13A TO-220AB | TK13E25D,S1X(S.pdf | |
| BUK754R0-55B,127 | MOSFET N-CH 55V 75A TO220AB | BUK754R0-55B,127.pdf | |
| CGS3322MX | IC GENERATOR CRYSTAL CLOCK 8SOIC | CGS3322MX.pdf | |
| 8N3Q001LG-0170CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 106.25MHz, 125MHz, 300MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0170CDI.pdf | |
| 8N3QV01LG-0126CDI | VCXO IC 19.2MHz, 38.4MHz, 26MHz, 52MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0126CDI.pdf | |
| 8N4QV01LG-0109CDI | VCXO IC 156.25MHz, 155.52MHz, 100MHz, 150MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0109CDI.pdf | |
| ADS6144IRHBT | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-VQFN (5x5) | ADS6144IRHBT.pdf | |
| 89HPES6T6G2ZCAL | Switch Interfacing Interface 324-FCBGA (19x19) | 89HPES6T6G2ZCAL.pdf | |
| SN74HC175PWR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP | SN74HC175PWR.pdf | |
| 74LVC16373ADGG,112 | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | 74LVC16373ADGG,112.pdf | |
| STM817MM6E | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SO | STM817MM6E.pdf | |
| LM4040C25FTA | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040C25FTA.pdf | |
| TLV71725PDQNR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA 4-X2SON (1x1) | TLV71725PDQNR.pdf |