| Manufacturer Part Number: | RT9167A-50GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9167A-50GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9167A-50GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 5V | |
| Current - Output | 500mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 7V | |
| Current - Limit (Min) | 500mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9167A-50GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9167A-50GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9167A-50GB is new and unused, you can buy RT9167A-50GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9167A-50GB.
| M6035P-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 30A Through Hole TO-3P-3, SC-65-3 | M6035P-E3/45.pdf | |
| 1N4007GPHE3/73 | Diode Standard 1000V (1kV) 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4007GPHE3/73.pdf | |
| 1N4558RB | Zener Diode 4.3V 50W ±5% Through Hole TO-204AD (TO-3) | 1N4558RB.pdf | |
| BTA10-600BWRG | TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB | BTA10-600BWRG.pdf | |
| 8N4SV76AC-0132CDI8 | VCXO IC 496MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0132CDI8.pdf | |
| 8N3SV76BC-0050CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0050CDI.pdf | |
| AFE032IRGZT | 1 Channel AFE 12 Bit 48-VQFN (7x7) | AFE032IRGZT.pdf | |
| ADS4142IRGZR | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADS4142IRGZR.pdf | |
| MAX550ACUA+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 8-uMAX | MAX550ACUA+T.pdf | |
| MB9BF322LQN-G-AVE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B320M Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 160KB (160K x 8) FLASH 64-QFN (7x7) | MB9BF322LQN-G-AVE2.pdf | |
| MAX4655ESA+ | 1 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 8-SOIC | MAX4655ESA+.pdf | |
| TLE2072IP | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | TLE2072IP.pdf | |
| SN74ABT2245DWE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74ABT2245DWE4.pdf | |
| 74ACTQ823SCX | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC | 74ACTQ823SCX.pdf | |
| 74AUP1G885GS,115 | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 8-XSON, SOT1203 (1.35x1) | 74AUP1G885GS,115.pdf |