| Manufacturer Part Number: | RT9169-29GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.9V 100mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9169-29GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9169-29GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.9V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.45V @ 100mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 6V | |
| Current - Limit (Min) | 150mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9169-29GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9169-29GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9169-29GB is new and unused, you can buy RT9169-29GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9169-29GB.
| JAN1N821-1 | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N821-1.pdf | |
| JAN1N4965DUS | Zener Diode 20V 5W ±1% Surface Mount D-5B | JAN1N4965DUS.pdf | |
| IRFR4105ZTRR | MOSFET N-CH 55V 30A DPAK | IRFR4105ZTRR.pdf | |
| CS230003-CZZ | IC CLK MULT INTERNAL LCO 10MSOP | CS230003-CZZ.pdf | |
| 8N3SV76BC-0106CDI8 | VCXO IC 125.009375MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0106CDI8.pdf | |
| GAL20V8B-25QPI | IC CPLD 8MC 25NS 24DIP | GAL20V8B-25QPI.pdf | |
| 5SGXEA7N1F45C2L | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGXEA7N1F45C2L.pdf | |
| MB96F6B6RBPMC-GSAE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB966B0 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 288KB (288K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB96F6B6RBPMC-GSAE1.pdf | |
| CP3BT26G18NEP | IC CPU BLUETOOH CAN 128-LQFP | CP3BT26G18NEP.pdf | |
| MPC852TVR66 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 66MHz 256-PBGA (23x23) | MPC852TVR66.pdf | |
| LTC1068-200CG#TRPBF | IC FILTR BUILDNG BLK QUAD 28SSOP | LTC1068-200CG#TRPBF.pdf | |
| SN74AUP1G79DBVR | IC D-TYPE POS TRG SNGL SOT23-5 | SN74AUP1G79DBVR.pdf | |
| S29GL064N90TFI043 | IC FLASH MEM 64MBIT 48TSOP | S29GL064N90TFI043.pdf | |
| ADM706AN | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-PDIP | ADM706AN.pdf |