| Manufacturer Part Number: | RT9169H-15GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 100mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9169H-15GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9169H-15GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.5V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.45V @ 100mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 2 V ~ 6 V | |
| Current - Limit (Min) | 150mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9169H-15GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9169H-15GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9169H-15GB is new and unused, you can buy RT9169H-15GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9169H-15GB.
| CDSU4148 | DIODE GEN PURP 75V 150MA 0603 | CDSU4148.pdf | |
| SMAZ5920B-E3/61 | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Surface Mount DO-214AC | SMAZ5920B-E3/61.pdf | |
| ZDT6758TA | TRANS NPN/PNP 400V 0.5A SM8 | ZDT6758TA.pdf | |
| STP140NF75 | MOSFET N-CH 75V 120A TO-220 | STP140NF75.pdf | |
| FGA25S125P_SN00337 | IGBT Trench Field Stop 1250V 50A 250W Through Hole TO-3PN | FGA25S125P_SN00337.pdf | |
| MK1728AM-01LF | IC CLK GEN LOW EMI 2.5V 8-SOIC | MK1728AM-01LF.pdf | |
| 8N4Q001LG-1141CDI8 | Clock Oscillator IC 156.25MHz, 133.3333MHz, 137.5MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-1141CDI8.pdf | |
| LTC2404IG#PBF | 24 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Sigma-Delta 28-SSOP | LTC2404IG#PBF.pdf | |
| EPM7032LC44-6 | IC CPLD 32MC 6NS 44PLCC | EPM7032LC44-6.pdf | |
| XC4044XL-1HQ208I | IC FPGA 160 I/O 208HQFP | XC4044XL-1HQ208I.pdf | |
| PIC16LF1618T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-QFN (4x4) | PIC16LF1618T-I/ML.pdf | |
| MT8880CP1 | Telecom IC DTMF Transceiver 28-PLCC | MT8880CP1.pdf | |
| CA3240AE | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | CA3240AE.pdf | |
| MIC842HBC5-TR | Comparator with Voltage Reference Push-Pull SC-70-5 | MIC842HBC5-TR.pdf | |
| LM3410YQMF/NOPB | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator SEPIC, Step-Up (Boost) PWM Dimming 2.8A (Switch) SOT-23-5 | LM3410YQMF/NOPB.pdf |