| Manufacturer Part Number: | RT9169H-18GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 100mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9169H-18GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9169H-18GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.8V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.45V @ 100mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 6V | |
| Current - Limit (Min) | 150mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9169H-18GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9169H-18GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9169H-18GB is new and unused, you can buy RT9169H-18GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9169H-18GB.
| ZMM5237B-13 | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | ZMM5237B-13.pdf | |
| BTB16-800CWRG | TRIAC ALTERNISTOR 800V TO220AB | BTB16-800CWRG.pdf | |
| PZT2907A,115 | TRANS PNP 60V 0.6A SOT223 | PZT2907A,115.pdf | |
| VWI20-06P1 | IGBT Module NPT Three Phase Inverter 600V 19A 73W Chassis Mount ECO-PAC2 | VWI20-06P1.pdf | |
| 8N4QV01EG-1024CDI8 | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 156.25MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-1024CDI8.pdf | |
| MAX11122ATI+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 28-TQFN (5x5) | MAX11122ATI+T.pdf | |
| AD7191BRUZ-REEL | 24 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 24-TSSOP | AD7191BRUZ-REEL.pdf | |
| LTC2634CMSE-HMI8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2634CMSE-HMI8#TRPBF.pdf | |
| LFE3-95E-8FN484C | IC FPGA 295 I/O 484FBGA | LFE3-95E-8FN484C.pdf | |
| AT91SAM7XC128B-CU-999 | ARM7® SAM7XC Microcontroller IC 16/32-Bit 55MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-TFBGA (9x9) | AT91SAM7XC128B-CU-999.pdf | |
| MAX1489EESD+T | 0/4 Receiver RS232 14-SOIC | MAX1489EESD+T.pdf | |
| KSZ9031MNXCC | 4/4 Transceiver Full Ethernet 64-QFN (8x8) | KSZ9031MNXCC.pdf | |
| MAX3232CAE+T | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SSOP | MAX3232CAE+T.pdf | |
| JS28F256M29EWLB | IC FLASH 256MBIT 110NS 56TSOP | JS28F256M29EWLB.pdf | |
| CY7C1061GE-10BV1XIT | IC SRAM 16MBIT 10NS 48BGA | CY7C1061GE-10BV1XIT.pdf |