| Manufacturer Part Number: | RT9169H-20GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 100mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9169H-20GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9169H-20GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.45V @ 100mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 6V | |
| Current - Limit (Min) | 150mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9169H-20GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9169H-20GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9169H-20GB is new and unused, you can buy RT9169H-20GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9169H-20GB.
| SE20AFJHM3/6B | DIODE GEN PURP 600V 1.3A DO221AC | SE20AFJHM3/6B.pdf | |
| VS-SD703C20S20L | Diode Standard 2000V (2kV) 700A Chassis Mount DO-200AB, B-PUK | VS-SD703C20S20L.pdf | |
| ZMY4V3-GS08 | Zener Diode 4.3V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | ZMY4V3-GS08.pdf | |
| SML4745AHE3/61 | Zener Diode 16V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4745AHE3/61.pdf | |
| 1N4748E3/TR13 | Zener Diode 22V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4748E3/TR13.pdf | |
| JAN1N754C-1 | Zener Diode 6.8V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | JAN1N754C-1.pdf | |
| JAN1N4475DUS | Zener Diode 27V 1.5W ±1% Surface Mount D-5A | JAN1N4475DUS.pdf | |
| FLZ7V5C | Zener Diode 7.5V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 | FLZ7V5C.pdf | |
| MSFC160-12 | SCR Module 1200V Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module | MSFC160-12.pdf | |
| JAN2N5154 | TRANS NPN 80V 2A TO-39 | JAN2N5154.pdf | |
| FQD3N50CTF | MOSFET N-CH 500V 2.5A DPAK | FQD3N50CTF.pdf | |
| 82V3285EQG8 | IC PLL WAN SE STRATUM 100TQFP | 82V3285EQG8.pdf | |
| ASM3P2669AF-06OR | IC FREQ MOD 4X EMI REDUCT 6TSOP | ASM3P2669AF-06OR.pdf | |
| MAX509AEPP | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 20-PDIP | MAX509AEPP.pdf | |
| A40MX04-3PLG84 | IC FPGA 69 I/O 84PLCC | A40MX04-3PLG84.pdf |