| Manufacturer Part Number: | RT9169H-28GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 100mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9169H-28GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9169H-28GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.8V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.45V @ 100mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 6V | |
| Current - Limit (Min) | 150mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9169H-28GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9169H-28GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9169H-28GB is new and unused, you can buy RT9169H-28GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9169H-28GB.
| 1N4741CPE3/TR8 | Zener Diode 11V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4741CPE3/TR8.pdf | |
| IMT17T208 | TRANS 2PNP 50V 0.5A 6SMT | IMT17T208.pdf | |
| STH260N6F6-6 | MOSFET N-CH 60V 180A H2PAK-6 | STH260N6F6-6.pdf | |
| IRFS7730PBF | MOSFET N-CH 75V 195A D2PAK | IRFS7730PBF.pdf | |
| FGP3040G2_F085 | IGBT 400V 41A 150W Through Hole TO-220AB | FGP3040G2_F085.pdf | |
| 8T49N008A-005NLGI8 | IC CLK GEN LVDS/LVPECL 40VFQFN | 8T49N008A-005NLGI8.pdf | |
| AD7572AJR10-REEL7 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | AD7572AJR10-REEL7.pdf | |
| DAC8043U/2K5G4 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | DAC8043U/2K5G4.pdf | |
| ISPLSI 2032VE-180LJ44 | IC CPLD 32MC 5NS 44PLCC | ISPLSI 2032VE-180LJ44.pdf | |
| A42MX36-BGG272I | IC FPGA 202 I/O 272BGA | A42MX36-BGG272I.pdf | |
| PIC18F4610-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F4610-I/ML.pdf | |
| AT91M55800A-33CI | ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 33MHz ROMless 176-LFBGA (11.2x11.2) | AT91M55800A-33CI.pdf | |
| W971GG6KB25I | IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS 84BGA | W971GG6KB25I.pdf | |
| XC6124F737MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124F737MR-G.pdf | |
| LM340K-5.0/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1.5A TO-3-2 | LM340K-5.0/NOPB.pdf |