| Manufacturer Part Number: | RT9169H-33GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9169H-33GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9169H-33GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3.3V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.45V @ 100mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 6V | |
| Current - Limit (Min) | 150mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9169H-33GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9169H-33GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9169H-33GB is new and unused, you can buy RT9169H-33GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9169H-33GB.
| DPG30P300PJ | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 300V 30A Through Hole ISOPLUS220™ | DPG30P300PJ.pdf | |
| 3EZ24D2/TR8 | Zener Diode 24V 3W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ24D2/TR8.pdf | |
| 1N5276B (DO-35) | Zener Diode 150V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5276B (DO-35).pdf | |
| SMBG5928C/TR13 | Zener Diode 13V 2W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5928C/TR13.pdf | |
| 2PD601ASL,215 | TRANS NPN 50V 0.1A SOT-23 | 2PD601ASL,215.pdf | |
| BSL215PL6327HTSA1 | MOSFET 2P-CH 20V 1.5A TSOP-6 | BSL215PL6327HTSA1.pdf | |
| 8N3DV85BC-0112CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 161.1328MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0112CDI8.pdf | |
| AD9650BCPZ-25 | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-LFCSP-VQ (9x9) | AD9650BCPZ-25.pdf | |
| XC5VLX85-3FFG676C | IC FPGA 440 I/O 676FCBGA | XC5VLX85-3FFG676C.pdf | |
| MAX249CQH+D | 6/10 Transceiver Full RS232 44-PLCC (16.59x16.59) | MAX249CQH+D.pdf | |
| TSM104WIDG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 16-SOIC | TSM104WIDG4.pdf | |
| 24AA256T-I/MF | IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8DFNS | 24AA256T-I/MF.pdf | |
| XC6124A528MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124A528MR-G.pdf |