| Manufacturer Part Number: | RT9178-26GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 200mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9178-26GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9178-26GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.6V | |
| Current - Output | 200mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.2V @ 200mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 6V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9178-26GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9178-26GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9178-26GB is new and unused, you can buy RT9178-26GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9178-26GB.
| DSS40-0008D | Diode Schottky 8V 40A Through Hole TO-247AD | DSS40-0008D.pdf | |
| JANTX1N3768 | Diode Standard 1000V (1kV) 35A Chassis, Stud Mount DO-5 | JANTX1N3768.pdf | |
| MCD255-18IO1 | SCR Module 1800V 450A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Y1-CU | MCD255-18IO1.pdf | |
| MCD500-18IO1 | SCR Module 1800V 1294A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount WC-500 | MCD500-18IO1.pdf | |
| JANTXV2N5152L | TRANS NPN 80V 2A TO5 | JANTXV2N5152L.pdf | |
| BUK7626-100B,118 | MOSFET N-CH 100V 49A D2PAK | BUK7626-100B,118.pdf | |
| FDD050N03B | MOSFET N-CH 30V 90A DPAK | FDD050N03B.pdf | |
| LTC2452CDDB#TRMPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 8-DFN (3x2) | LTC2452CDDB#TRMPBF.pdf | |
| A54SX72A-FGG256 | IC FPGA 203 I/O 256FBGA | A54SX72A-FGG256.pdf | |
| PIC17C44T-16I/L | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC17C44T-16I/L.pdf | |
| ZGP323LSH4804C | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP | ZGP323LSH4804C.pdf | |
| TLV2463AINE4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 14-PDIP | TLV2463AINE4.pdf | |
| MAX4386EESD+ | IC OP AMP R-R SNGL 14-SOIC | MAX4386EESD+.pdf | |
| IDT72V36106L15PF8 | IC FIFO 131KX36 15NS 128QFP | IDT72V36106L15PF8.pdf | |
| SN74AC11N | AND Gate IC 3 Channel 14-PDIP | SN74AC11N.pdf |