| Manufacturer Part Number: | RT9178-30GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 200mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9178-30GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9178-30GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3V | |
| Current - Output | 200mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.2V @ 200mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 6V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9178-30GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9178-30GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9178-30GB is new and unused, you can buy RT9178-30GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9178-30GB.
| IDH16G65C5 | DIODE SCHOTTKY 650V 16A TO220-2 | IDH16G65C5.pdf | |
| MPSL01 | TRANS NPN 120V 0.2A TO-92 | MPSL01.pdf | |
| MAX5478EUD+ | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP | MAX5478EUD+.pdf | |
| LFECP6E-5FN256C | IC FPGA 195 I/O 256FBGA | LFECP6E-5FN256C.pdf | |
| MB95F564KWQN-G-SNE1 | F²MC-8FX F²MC-8FX MB95560H Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 20KB (20K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | MB95F564KWQN-G-SNE1.pdf | |
| C8051F865-C-GS | 8051 C8051F86x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 2KB (2K x 8) FLASH | C8051F865-C-GS.pdf | |
| PIC32MX130F064D-V/ML | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC32MX130F064D-V/ML.pdf | |
| OPA111AM | Instrumentation Amplifier 1 Circuit TO-99-8 | OPA111AM.pdf | |
| INA121U | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | INA121U.pdf | |
| CD4086BPWR | AND/OR/INVERT Gate Configurable 1 Circuit 8 Input (2, 2, 2, 2) Input 14-TSSOP | CD4086BPWR.pdf | |
| SN74ABTH162460DL | Multiplexer/Demultiplexer 1 x 4:1 56-SSOP | SN74ABTH162460DL.pdf | |
| 74ALVCH16835DLRG4 | IC UNIV BUS DVR 18BIT 56SSOP | 74ALVCH16835DLRG4.pdf | |
| S29GL512S10TFA020 | IC FLASH MEM 512MBIT PAGE 56TSOP | S29GL512S10TFA020.pdf | |
| M50FLW080BK5TG | IC FLASH 8MBIT 33MHZ 32PLCC | M50FLW080BK5TG.pdf | |
| CY7C1568V18-400BZXCT | IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA | CY7C1568V18-400BZXCT.pdf |