| Manufacturer Part Number: | RT9193-15GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Richtek USA Inc. |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 300mA SOT-23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RT9193-15GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RT9193-15GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Pb-Free/ Green Product Statement | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Richtek USA Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 1.5V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 2.5 V ~ 5.5 V | |
| Current - Limit (Min) | 360mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RT9193-15GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RT9193-15GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Richtek USA Inc. all series components. The condition of RT9193-15GB is new and unused, you can buy RT9193-15GB Richtek USA Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RT9193-15GB.
| GBJ1502-F | RECT BRIDGE GPP 200V 15A GBJ | GBJ1502-F.pdf | |
| DDZ30CSF-7 | Zener Diode 29.09V 500mW ±3% Surface Mount SOD-323F | DDZ30CSF-7.pdf | |
| BZT52C2V7S-7-F | Zener Diode 2.7V 200mW ±7% Surface Mount SOD-323 | BZT52C2V7S-7-F.pdf | |
| PDTA123TE,115 | TRANS PREBIAS PNP 150MW SC75 | PDTA123TE,115.pdf | |
| MRFE6VP61K25GNR6 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 50V 100mA 230MHz 23dB 1250W OM-1230G-4L | MRFE6VP61K25GNR6.pdf | |
| PL613-51QC | IC PLL PROG CLOCK 16QFN | PL613-51QC.pdf | |
| ATF1504ASV-15QC100 | IC CPLD 64MC 15NS 100QFP | ATF1504ASV-15QC100.pdf | |
| 5SGSMD5H3F35I4 | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGSMD5H3F35I4.pdf | |
| MC9S08JS16CFK | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH 24-QFN-EP (5x5) | MC9S08JS16CFK.pdf | |
| STM32F103ZDH6TR | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 384KB (384K x 8) FLASH 144-LFBGA (10x10) | STM32F103ZDH6TR.pdf | |
| TAS5709APHPR | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 48-HTQFP (7x7) | TAS5709APHPR.pdf | |
| AD8617ACPZ-R7 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-LFCSP (3x3) | AD8617ACPZ-R7.pdf | |
| LTC6912IGN-2#TRPBF | Programmable Gain Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 16-SSOP | LTC6912IGN-2#TRPBF.pdf | |
| AT27BV1024-12VI | IC OTP 1MBIT 120NS 40VSOP | AT27BV1024-12VI.pdf | |
| CY7C187-15PXC | IC SRAM 64KBIT 15NS 22DIP | CY7C187-15PXC.pdf |